Lokalna Akcijska Grupa - Vladimira Nazora 1, 42230 Ludbreg
Vratite se natrag
Objavljeno, 4. Prosinca 2024.

Radionica za predstavnike lokalnih akcijskih grupa održana je u Baranji

Radionica za predstavnike lokalnih akcijskih grupa održana je u Baranji

Primjeri dobre prakse u pripremi LAG natječaja

U Belom Manastiru održana je od 2. do 4. prosinca nova radionica za predstavnike lokalnih akcijskih grupa pod nazivom - Priprema LAG natječaja za doprinos dodanoj vrijednosti LEADER/CLLD-a“.

LEADER je inovativan i bitan dio politike ruralnog razvoja Europske unije a sa svakim programskim razdobljem LEADER je proširivao svoj doseg i alate za osnaživanje lokalnih zajednica i poticanje održivog razvoja. Međutim, učinkovita procjena njihove dodane vrijednosti i dalje je stalni izazov, koji uključuje praćenja i vrednovanja, koja omogućuju isticanje koristi, ne nužno u financijskom smislu, koje su veće od dodatnih troškova koji proizlaze iz primjene ove metode. Procjena LEADER-a počiva na pretpostavci da se njezina dodana vrijednost sastoji od tri glavne komponente -vrednovanja socijalnog, odnosno društvenog kapitala, poboljšanog upravljanja i boljih rezultata te učinaka politike, odnosno projekata koji se provode u okviru lokalnih razvojnih strategija.

Stoga su na radionici, koju su organizirali LEADER mreža Hrvatske, Hrvatska mreža za ruralni razvoj i LAG Baranja, predstavnicima lokalnih akcijskih grupa, među kojima su bili i predstavnici Lokalne akcijske grupe Izvor, predstavljeni na primjeru LAG-a Mareta inovativni pristupi potpore lokalnih akcijskih grupa odgoju i obrazovanju, kroz razvoj učeničkih zadruga i sektorsku suradnju. Sudionicima radionice tom su prigodom predstavljeni i jedinstveni lokalni proizvodi učeničke zadruge „Mravci –znalci“, člana Lokalne akcijske grupe Baranja.

Na radionici je predstavljen i inovativni pristup potpore LAG-a revitalizaciji javnih dobara, prostora i razvoja javnih usluga. Tom je prigodom prezentiran primjer pripreme LAG natječaja za jačanje ruralne infrastrukture i usluga kroz međusektorsku suradnju LAG-a Međimurski doli i bregi te LAG-a Moslavina.

Inovativni pristup potpore LAG-a udruživanju proizvođača u svrhu stvaranja proizvoda s dodanom vrijednosti predstavljen je na primjeru natječaja LAG-a Baranja za razvoj poljoprivrede i prerade te sektorsku suradnju.

Tijekom terenskom obilaska koji je održan u sklopu radionice sudionici su posjetili Kuću baranjskog kulena, gdje im je prezentirana zaštita proizvoda na regionalnoj, nacionalnoj i EU razini te uloga LAG-ova u stvaranju prepoznatljivosti lokalnih proizvoda.