Natječaj LAG-a je bio super!
Jelena Kovaček, nositeljica obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva iz Svetog Petra, bespovratnim sredstvima Lokalne akcijske grupe Izvor kupila je novi plug i kultivator, poljoprivrednu mehanizaciju s kojom sada lakše i kvalitetnije obrađuje 7 hektara poljoprivrednih površina na kojima uzgaja kukuruz, pšenicu i ljulj.
-Urod s naših polja uglavnom koristimo za prehranu koza koje uzgajamo. Nekada sam se bavila tovom junadi, no, taj je posao postao neisplativ, pa sam se i ja odlučila za uzgoj koza, poslom kojim se bavi moj suprug Stjepan, koji ima svoje obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo. Povećali smo stado za 120 koza. Kozje mlijekom prodajemo lokalnom otkupljivaču s kojim imamo dogovorenu fiksnu cijenu po litri. Otkupna cijena bi mogla biti i bolja s obzirom na sve veće troškove proizvodnje, no, uzgoj koza je ipak isplatljivije od tova junadi - rekla je Jelena Kovaček iz Svetog Petra.
Nova mehanizacija odlično služi
U takvim uvjetima jako je teško iznači vlastiti novac za stalna ulaganja u novu poljoprivrednu mehanizaciju, stoga su joj bespovratna sredstva koja je dobila na natječaju Lokalne akcijske grupe Izvor za Tip operacije 1.1.2. - Ulaganja u mala poljoprivredna gospodarstva, bila od velike pomoći.
-I ranije sam se prijavljivala na natječaje na nacionalnoj razini, no, s nekim smo natječajima imali puno problema i jedva smo preživjeli. Na ovaj natječaj LAG-a upozorio nas je naš načelnik Darko Marković, pa sam se odlučila prijaviti, bez obzira na ranije loše iskustvo. Prošla sam na natječaju i dobila bespovratna sredstva za kupnju poljoprivredne mehanizacije. Kupila sam plug i kultivator, nove strojeve koje odlično služe. Da nisam dobila te novce od LAG-a sigurno ne bih mogla kupiti nove i tako kvalitetne strojeve, s kojima zemlju obrađujemo lakše i preciznije. Natječaj LAG-a je bio super, sve faze su protekle bez problema. Sada mi je žao da se na natječaj za male poljorpivrednike nije prijavio i moj suprug sa svojim OPG-om - rekla je nositeljica ovog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva iz Svetog Petra.
Ponovo će se prijaviti
Jelena Kovaček se stoga nada kako će LAG Izvor uskoro raspisati i novi natječaj za male poljoprivrednike, na koji će se sigurno prijaviti.
-Ovakvi, mali natječaji, kakav je bio ovaj LAG-a Izvor, su jednostavniji od onih na nacionalnoj razini, a od velike su pomoći malim poljoprivrednim proizvođačima. Kada će LAG Izvor raspisati novi natječaj za male poljoprivrednike sigurno ću se ponovo prijaviti, jer nam na gospodarstvu trebaju novi poljoprivredni strojevi, rastepač, prskalica. Na velike natječaje na nacionalnoj razini se više ne namjeravam prijavljivati, jer su nas stajali previše živaca, no, natječaj LAG-a je sasvim druga priča. Želim pohvaliti zaposlenike LAG-a Izvor koji su uvijek bili dostupni i spremni dati informacije koje smo trebali - rekla je Jelena Kovaček, nositeljica obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, koja je bespovratnim sredstvima LAG-a Izvor kupila novu poljoprivrednu mehanizaciju.