Od 21. do 24. travnja, grad Umag bio je domaćin 5. Hrvatskog ruralnog parlamenta, velikog skupa posvećenog razvoju ruralnih područja Hrvatske. Ovaj značajan događaj okupio je brojne dionike u ruralnom razvoju iz Hrvatske i inozemstva. Organizatori 5. Hrvatskog ruralnog parlamenta su Hrvatska mreža za ruralni razvoj (HMRR), Ministarstvo poljoprivrede i Nacionalna mreža Zajedničke poljoprivredne politike, zajedno s suorganizatorom – LEADER mrežom Hrvatske. Domaćin skupa bio je hotel Garden Istra Plava Laguna, gdje su učesnici razmatrali brojne teme, uključujući korištenje sredstava iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike, Europski 'Zeleni plan', Dugoročnu viziju za ruralna područja Europske unije do 2040. godine, te Sustav dijeljenja znanja i inovacija u poljoprivredi (AKIS).
Na otvaranju parlamenta, Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, istaknuo je zajednički cilj – očuvanje i razvoj hrvatskog ruralnog prostora i sela, koristeći alate digitalnog doba. Važan fokus stavio je i na promišljanje održivih rješenja za 'pametniju' poljoprivredu i razvoj pametnih sela.
Istaknute su i prezentacije i rasprave o značaju udruživanja poljoprivrednika za veću konkurentnost na tržištu, a sudionici su bili predstavnici lokalnih akcijskih grupa, organizacija civilnog društva, jedinica lokalne i regionalne samouprave te državnih tijela. Među istaknutim sudionicima našli su se i Voditelj LAG-a Izvor, Matija Zamljačanec, te Mirko Herenčić, project manager i član Upravnog odbora Hrvatske mreže za ruralni razvoj (HMRRR), koji su aktivno sudjelovali u različitim sesijama i radionicama.
Tijekom skupa, raspravljalo se o nizu važnih tema kao što su: Oznake kvalitete za povećanje prepoznatljivosti domaćih proizvoda, Kratki lanci opskrbe, Dobre prakse u radu s mladima u ruralnim sredinama i žene u ruralnim područjima. Prvog dana skupa, održan je i Ruralni caffé, gdje su se razmijenila iskustva i mišljenja o različitim aspektima održivog ruralnog razvoja.
Završni dani parlamenta uključivali su terenske radionice koje su omogućile sudionicima da izmijene iskustva i primjere dobre prakse, kao što je poljoprivredna zadruga API KVARNER, stvarajući tako platformu za daljnju suradnju i razvojne inicijative.
Hrvatski ruralni parlament pokazao je svoju važnost kao platforma za dijalog i suradnju, te kao prilika za jačanje kapaciteta i inovacija u sektoru ruralnog razvoja Hrvatske.